W rankingu najbardziej nielubianych prac mycie podłogi może przegrać jedynie z prasowaniem. Jest czynnością wymagającą siły, a w domu pełnym biegających dzieci i zwierząt efekty sprzątania rzadko utrzymują się długo. Noszenie ciężkiego wiadra z wodą i żmudne wykręcanie tradycyjnego mopa warto więc zastąpić lekkim i wygodnym w użyciu mopem ze sprayem.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego mopa
Decyzja zapadła – czas wybrać mop. Na pewno będzie to spray mop, jednak niełatwo zdecydować się na konkretny model wśród setek ofert producentów i sprzedawców. Najlepiej kierować się własnymi przyzwyczajeniami i zadbać o to aby nowy sprzęt do sprzątania miał:
– odpowiednio duży zbiorniczek na płyn o pojemności pozwalającej na umycie określonej powierzchni podłogi (na przykład kuchnia, łazienka, przedpokój myte za jednym napełnieniem zbiornika),
– wygodną szerokość stopy czyszczącej – im większe powierzchnie do sprzątania, tym szersza stopa sprawdzi się lepiej; najczęściej szerokość stopy i nakładki z mikrofibry mają szerokość od 25 do 40 cm,
– elastyczny zakres ruchu stopy czyszczącej – stopa powinna obracać się w prawo i w lewo, a położenie drążka na płasko nie powinno spowodować oderwania stopy od podłogi; dzięki takim ruchom można dotrzeć do wszystkich zakamarków, nawet pod bardzo niskimi meblami.
Jak działa spray mop?
Mopy ze sprayem są bardzo łatwe w obsłudze. Zbiornik z wodą (czystą lub z detergentem) ma w swojej konstrukcji specjalną pompkę, która po uruchomieniu wyrzuca na podłogę przed mopem mgiełkę płynu. Wyrzut płynu następuje pod znacznym ciśnieniem, a mechanizm jest uruchamiany za pomocą wygodnej dźwigni umiejscowionej w rączce mopa. Zwilżoną powierzchnię przeciera się do momentu uzyskania spodziewanego efektu.
Konserwacja mopa ze sprayem
Utrzymanie w czystości drążka, zbiornika i stopy nie sprawia żadnej trudności. Niewykorzystany płyn w zbiorniczku może pozostawać przez kilka dni; przy dłuższych przerwach w sprzątaniu najlepiej opróżnić, umyć i osuszyć zbiornik.Zdecydowanie największym problemem jest dbałość o stan nakładki. Mikrofibra z której wykonuje się nakładki jest dość wytrzymała – może przetrwać nawet ponad 100 prań w pralce w wysokiej temperaturze. Przy codziennym przecieraniu podłogi wystarczy przepłukać nakładkę ciepłą wodą.Poważnym błędem jest stawianie mopa z mokrą nakładką w taki sposób, że przylega ona do podłogi. W tym miejscu tworzą się doskonałe warunki dla rozwoju drobnoustrojów, grzybów, pleśni. Brzydki zapach stęchlizny w schowku na mopy, to nie tylko kwestia estetyki, ale istotny sygnał informujący o realnym zagrożeniu przeniesienia bakterii na całe mieszkanie. Nakładki na mopy zawsze powinny być zdejmowane i dokładnie osuszane.