Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o poronieniu?

Poronienie z pewnością nie należy do łatwych przeżyć. Utrata wyczekiwanego dziecka często wiąże się z ogromnym żalem i uczuciem pustki. Jakie są najbardziej typowe objawy poronienia? Czy zajście w kolejną ciążę jest możliwe?

Poronienie – wyjaśnienie terminu

Za poronienie uznaje się moment, w którym dochodzi do zbyt wczesnego zakończenia ciąży i śmierci płodu. Następuje to do 22. tygodnia ciąży – na dalszych etapach nazywane jest to przez specjalistów przedwczesnym porodem. Poronienie zdarza się dość często, choć zwykle jest to początkowy etap, gdy kobieta nawet nie jest jeszcze świadoma, że zaszła w ciążę. Wedle tego, co pokazują przeprowadzane badania – poronienie w zdecydowanej większości przypadków następuje w ciągu pierwszych 8 tygodni od zapłodnienia. Przyczyn obumarcia płodu jest wiele, m.in. wpływają na to czynniki genetyczne, zaburzenia rozwojowe, nieprawidłowa budowa układu rozrodczego matki, urazy, choroby, stres i używki.

Objawy poronienia

Poronienie może przebiegać w różny sposób, w zależności od zdrowia pacjentki czy etapu ciąży. Jego głównym symptomem jest silny ból w podbrzuszu oraz w okolicach krzyża, a także występowanie krwawienia z dróg rodnych o różnych natężeniu. Czasem jest to delikatne plamienie, u innej pacjentki może natomiast wystąpić krwotok. Oczywiście do takich dolegliwości może dojść również z innego powodu, dlatego też nie należy zakładać od początku, że nastąpiło właśnie poronienie. Konieczne jest udanie się do lekarza – to specjalista powinien sprawdzić stan zdrowia matki i płodu oraz ocenić, czy rzeczywiście ciąża zakończyła się. Objawy poronienia na nieco późniejszych etapach związane są z łożyskiem, przez co pacjentka może odczuć skurcze. Obserwowane są również upławy w lekko różowym lub brunatnym kolorze. Dochodzi też do ujścia płynu pochodzącego z pęcherza owodniowego.

Ciąża po poronieniach

Wiele kobiet ma dylemat, kiedy zdecydować się na kolejną próbę – ciąża po poronieniach możliwa jest w wielu przypadkach już w kolejnej owulacji, jednak specjaliści radzą zachować krótką przerwę. Z reguły jako bezpieczne określają 3 miesiące odstępu. Nie trzeba jednak zwlekać bardzo długo, o ile oczywiście kobieta jest pewna swojej decyzji i gotowa, również emocjonalnie, na ten krok. Ciąża po poronieniach często wymaga podania progesteronu, którego brak w organizmie pacjentki może skutkować właśnie obumarciem płodu. Ważne jest jednak również pozytywne nastawienie i zachowanie pełnego spokoju.

Leave a comment