Skip to content Skip to footer

Wanna czy kabina prysznicowa?

Remontując łazienkę prędzej czy później przyjdzie nam odpowiedzieć sobie na pytanie co wybrać: wannę czy kabinę prysznicową? Oba te „urządzenia” kąpielowe posiadają swoje wady i zalety, a wybór pomiędzy nimi jest ściśle uzależniony od takich czynników jak potrzeby i oczekiwania osób z nich korzystających, cena instalacji a także wielkość i architekturę samej łazienki samej łazienki.

Wśród cech typowo funkcjonalnych dla użytkowników najważniejsza jest wygoda korzystania z nich. Wanny jest o tyle wygodna że można się w niej położyć. Jest to idealne rozwianie dla osób, które lubią długie kąpiele ale nie mogą długo stać. Dotyczy to przede wszystkim osób niepełnosprawnych lub starszych. Dla niektórych osób, które mogły by mieć trudności z samodzielnym wstaniem z wanny lepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa. Napełnienie wanny odpowiednią do kąpieli ilością wody zajmuje trochę czasu przez co skorzystanie z niej możliwe jest pewnym z opóźnieniem. Kabina prysznicowa jest gotowa do natychmiastowego użycia.

Wielkość łazienki również może mieć wpływ na wybór pomiędzy kabiną a wanną. Zabudowy prysznicowe (przykładowe możesz zobaczyć tu) zajmują znacznie minej miejsca niż wanny, dlatego też są w tej kwestii są one lepszym rozwiązaniem w małych łazienkach. Pozwala to więc na lepsze wykorzystanie przestrzeni. Niektóre łazienki nie są jednak przystosowane do wstawienia do niej kabiny dlatego też jedynym rozwiązaniem jakie pozostaje jest wanna.

Biorąc pod uwagę montaż i jego cenę wanny i kabiny trzeba wziąć pod uwagę rodzaj tych urządzeń. Zazwyczaj zabudowy prysznicowe są znacznie trudniejsze w montażu a co za tym idzie również droższe niż wanny. Wybór ten jest uzależniony przede wszystkim od gustu właściciela łazianki a także od posiadanego przez niego budżetu.