Skip to content Skip to footer

Nowe mieszkanie czy dom?

Przychodzi taki etap w życiu, gdy planujemy założyć rodzinę i dotychczasowe domowe gniazdko przestaje wystarczać… gdy myślimy o nowym lokum, mamy generalnie rzecz biorąc dwa wyjścia – mieszkanie lub własny dom. Co i dlaczego wybrać? Zastanówmy się razem!

Gdzie zamieszkać?

Rozpatrzmy to pytanie nie tyle w kontekście miejsca – miasta, wsi, czy komplentego odludzia, ale w sensie lokum które wybierzemy. Wybór jest spory – od niewielkiej kawalerki, przez piękne apartamenty, aż po domy – mniejsze, większe i zupełnie ogromne 😀

Wiadomo, że w dużej mierze nasz wybór będzie zależny od możliwości finansowych, niemniej wcale nie jest powiedziane, że mając zasobny portfel i wysoką zdolność kredytową musimy od razu stawiać dom Zobaczmy co różni dwa podstawowe typy budynków – jakie mają wady i zalety:

Mieszkania – nowe i używane

Rynek mieszkaniowy bardzo się ostatnio rozrózł – mamy dziś szeroką ofertę różnego typu obiektów, możemy nabyć zarówno nowe lokale i domy w centrach dużych miast, jak i pochodzące z rynku wtórnego używane obiekty w znacząco niższej cenie. Nie jest jednak powiedziane, że starsze obiekty są gorsze – często wymagają na wstępie remontu, ale nie należy ich z góry wykluczać.
Natomiast mieszkanie jako takie ma, jak wszystko, i wady i zalety. Do zalet na pewno zaliczyć można relatywnie niską cenę, niskie koszty utrzymania i pewnego rodzaju „bezobsługowość”. Bo gdy cokolwiek się zepsuje, wystarczy zadzwonić do administracji i zostanie to naprawione. Nie bez znaczenia jest też społeczność osiedla – jeśli się polubimy, zyskamy pomoc, wzajemną ochronę i po prostu dobre relacje.
Wady? Owszem – większość blokowisk w Polsce to niestety osiedla brudne, gdzie ludzie są bardzo ściśnięci. To nie nastraja pozytywnie – dlatego dobrze rozważyć zamknięte osiedla o podwyższonym standardzie – tam będzie i czyściej i bezpieczniej.

Własny dom

Dom w przeciwieństwie do mieszkania najczęściej jednak musimy najpierw zbudować. To wymaga czasu i większych nakładów finansowych niż w przypadku mieszkania. Budowa nowych obiektów mieszkalnych jest mocno rozwijającą się w Polsce branżą, stąd też duża konkurencja stabilizuje nieco ceny, ale nie czarujmy się – własny dom to niemały koszt. Do tego zważmy, że domem musimy się opiekwać i cokolwiek się zepsuje – musimy naprawić samodzielnie, często ponosząc znaczące koszta.
Co dostaniemy w zamian? Spokój, bezpieczeństwo i możliwość decydowania o każdym detalu otoczenia. To dla wielu bardzo ważne czynniki – stąd zgadzają się na wyższe koszta, aby zyskać na tych elementach.

Podsumowanie – co wybrać?

Wybrać musisz niewątpliwie sam! Naszym zdaniem jednak – o ile mamy odpowiedni zasób gotówki – spokój i samostanowienie jakie daje własny dom zdecydownie gurują nad ofertą mieszkań – zwłaszcza w Polsce, gdzie osiedla mieszkaniowe nie wyglądają zbyt przyjaźnie. Powodzenia!