Praca w rolnictwie wiąże się z użyciem specjalistycznych maszyn, które intensywnie eksploatowane są narażone na częste awarie. Tylko bieżące przeglądy oraz konserwacja poszczególnych elementów może zapobiec kosztownym naprawom i wymianie części do maszyn rolniczych. Dlatego warto na bieżąco dbać o urządzenia, które ciężko pracują.
Na czym polega bieżąca konserwacja sprzętów rolniczych?
Każda osoba pracująca w rolnictwie doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że od sprawności i ciągłego bezawaryjnego działania maszyn zależy w dużej mierze efektywność oraz opłacalność produkcji rolnej. Dalego bieżące przeglądy są tak ważne.
W zależności od stopnia zastosowania najnowszych technologii w takich maszynach dokonuje się przeglądów w specjalistycznych serwisach. Bardziej skomputeryzowane urządzenia wymagają specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, ale wiele czynności rolnicy wykonują samodzielnie.
Do elementów, które mogą być sprawdzone, a czasem naprawione należą wszelkie powierzchnie robocze, takie, jak elementy tnące, chwytające oraz rozrzucające. Samodzielna konserwacja polega głównie na oczyszczeniu i przesmarowaniu takich powierzchni, co zapobiega rozprzestrzenianiu się rdzy oraz innych uszkodzeń.
Co robić jeśli już dojdzie do poważnej awarii urządzenia?
Czasem jednak samodzielne naprawy nie przynoszą pożądanego skutku i maszyna jest po prostu niesprawna. W takich przypadkach pozostaje tylko użycie odpowiednich części do maszyn rolniczych, które pozwolą taką awarię usunąć. Wielu rolników potrafi samodzielnie przy użyciu części do maszyn rolniczych odpowiedniej marki naprawić swoje uszkodzone sprzęty.
Takie naprawy mogą dotyczyć tylko niezbyt skomplikowanych awarii, które nie wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu, a także wykonania przez wykwalifikowanych pracowników serwisu. Jeśli niesprawność dotyczy elementów automatycznych lub sterowanych komputerowo zdecydowanie lepiej naprawę powierzyć fachowcom.
Jakie części do urządzeń rolniczych są lepsze – nowe czy używane?
Oczywiście zawsze nowe fabrycznie, pochodzące od producenta maszyny części są pewne i niezawodne. Jednak ich zakup wiąże się z większymi kosztami. W przypadku specjalistycznych elementów warto takie koszty ponieść.
Jeśli wymiany wymaga prosty mechanizm, który się po prostu zniszczył podczas pracy, można z powodzeniem zastosować używane części po regeneracji, które z pewnością doskonale spełnią oczekiwania. Muszą one pochodzić zdecydowanie z pewnych i sprawdzonych źródeł, aby nie spowodowały dodatkowych problemów.