Skip to content Skip to footer

Zastosowanie narzędzi i akcesoriów elektroinstalacyjnych

W sklepach elektrycznych znaleźć można bogatą gamę narzędzi i akcesoriów elektroinstalacyjnych. Mają one bardzo szerokie zastosowanie i okazują się niezbędne w przypadku wykonywania wielu operacji na elementach instalacji elektrycznych.

Szczypce do zastosowań elektrycznych

Sklep elektryczny może posiadać w swojej ofercie szczypce do ciężkich zastosowań, np. zginania, zaciskania i ciągnięcia.
W sklepach elektrycznych dostępne są także szczypce diagonalne (znane także jako nożyce boczne). Składają się one z noży tnących do stosowania na mniejszych przewodach. Funkcjonują również jako narzędzie chwytakowe do usuwania gwoździ i zszywek. Szczypce iglicowo-szczękowe to szczypce z długim, zwężającym się chwytem o różnej wielkości, z nożami lub bez nóżek, zazwyczaj mniejsze i bardzo praktyczne. Dobrze wyposażony sklep elektryczny posiada m.in. bardzo małe narzędzia używane w okablowaniu elektroniki. Wyróżnić można także nożyce do ściągaczy. Jest to sprzęt podobny wyposażony w specjalne nożyce do cięcia i usuwania izolacji drutu, pozostawiając przewody w nienaruszonym stanie. W sklepach elektrycznych sprzedawane są także przecinaki kablowe, czyli obrabiarki kablowe zbrojone. Wiele tego typu akcesoriów posiada w swojej ofercie hurtownia elektryczna.

Akcesoria i narzędzia elektroinstalacyjne

Niektóre z bardziej powszechnych narzędzi to np. giętarka taśmowa. Bender używany do zaginania różnego rodzaju przewodów elektrycznych. Są one dostępne w wielu wersjach, w tym ręcznych, elektrycznych i hydraulicznych. Oprócz tego używane są także testery napięcia bezstykowe i przyrządy do pomiaru elektrycznego z wieloma funkcjami. Hurtownia elektryczna zazwyczaj posiada w swojej ofercie także wiertła do obróbki metalu z krawędziami skrawającymi o średnicy stopniowej. Są one często używane do tworzenia niestandardowych wycięć w panelu wyłączników lub skrzynce połączeniowej.
Akcesoria takie, jak np. taśma lub linka służą do manipulowania kablami i przewodami przez ubytki. Narzędzie połowowe jest popychane, opuszczane lub wbijane w zainstalowaną bieżnię, studnię lub zatokę gotowych ścian lub podłogi lub sufitu. Następnie przewód lub kabel są podłączone i wyciągane. Powszechnie stosowane są także narzędzia do zaciskania. Służą one do nakładania zacisków lub spawów. Mogą być ręcznie lub hydraulicznie zasilane. Jednostki hydrauliczne pozwalają na zimne spawanie, nawet w przypadku kabla aluminiowego. Wiele tego typu sprzętów posiada w swojej ofercie hurtownia elektryczna.