Skip to content Skip to footer

Czy warto uczyć się tworzenia stron www?

Dostępność sieci WWW jest dziś powszechna, co znacząco przekłada się na jej wpływ na jednostki i całe społeczeństwa. Kreatywność w znajdowaniu coraz to nowych jej zastosowań zdaje się nie mieć końca. O ile sami korzystamy z niej na co dzień, o tyle niewiele z nas wykazuje chęć do zgłębiania tajników tworzenia stron WWW.

Zajęcie nie dla każdego?

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest dość powszechne przekonanie, że wymagana jest do tego profesjonalna wiedza, którą zdobyć można tylko podczas studiów informatycznych lub technicznych. W społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów i stereotypów, a branża IT i wszystko, co się z nią wiąże, jest wysoce niezrozumiana i traktowana jako rodzaj czarnej magii dla wtajemniczonych. Tymczasem tworzenie stron WWW – podobnie jak chociażby programowanie – wcale nie wymaga od nas wykształcenie kierunkowego, chociaż oczywiście jest ono przydatne. można jednak tworzyć strony – zarówno proste, jak i te bardzo złożone – będąc szarym człowiekiem czy humanistą, wymagać jednak to będzie większego wysiłku.

Komu może się przydać umiejętność pisania stron?

Wbrew pozorom, tworzenie stron WWW jest bardzo przydatną umiejętnością, która coraz bardziej doceniana jest wśród osób tworzących treści, a także przez pracodawców. Osoby poszukujące nowej pracy lub pragnące awansować w strukturach swojej obecnej firmy coraz częściej dostrzegają zapotrzebowanie rynku na tego typu umiejętności. Jednocześnie coraz więcej z nas jest nie tylko konsumentami treści umieszczonych w Internecie, ale też coraz więcej z nas także twórcami. Chcemy być aktywnymi uczestnikami sieci, rozprzestrzeniając różnego rodzaju idee. Dostrzegamy też potencjał zarobkowy Internetu i to, że coraz więcej osób jest w stanie uzyskać z prowadzenia stron internetowych i blogów dochód pozwalający na porzucenie dotychczasowego zajęcia i wygodną pracę na własnych warunkach, co jest marzeniem chyba większości z nas.

Kursy, a może samodzielna nauka?

W przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu nauki tworzenia stron pojawia się pytanie o najlepszą formę nauki. Często wybierane są kursy. Dają one poczucie wsparcia i otrzymujemy po nich potwierdzenie nabytych umiejętności, jednak zazwyczaj ceny ich są zbyt wygórowane i nie mamy też elastyczności co do dni i godzin nauki. Może nam więc bardziej odpowiadać nauka z książek czy źródeł online, która może być równie skuteczna – a nawet skuteczniejsza – jak ta zdobyta na kursie. Istnieje też wiele platform kursowych wystawiających akceptowane przez pracodawców certyfikaty.

Warto posiąść więc umiejętność pisania stron internetowych w obecnych warunkach, w których zdolność tworzenia treści decyduje o sukcesach zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio