Skip to content Skip to footer

Jakie grafiki wykorzystywać w ramach nadruku sublimacyjnego?

Drukowanie zaawansowanych nadruków sublimacyjnych wysokiej jakości jest procesem wymagającym nie tylko sporego doświadczenia i zaawansowanego technicznie sprzętu, ale też… dobrej jakości pliku graficznego. O czym warto pamiętać, przed jego wyborem i ewentualną edycją?

Po pierwsze – jakość

Nadruk sublimacyjny zawsze będzie odzwierciedlał jakość pliku bazowego. Żadna drukarka nie wydrukuje obrazu lepszego, niż ten, który zawarty jest w pliku źródłowym. Dlatego przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy nasz plik ma odpowiednią rozdzielczość i czy będzie dobrze prezentował się na powierzchni koszulki.

Po drugie – oprogramowanie

Wśród wielu potencjalnych użytkowników drukarek sublimacyjnych pokutuje przekonanie o konieczności stosowania zaawansowanych aplikacji graficznych do generowania plików źródłowych. Takie podejście jest błędem, ponieważ do tworzenia wspomnianych grafik o charakterze źródłowym wystarczą nam podstawowe aplikacje, jakie możemy spotkać chociażby w naszych komputerach.

Po trzecie – pliki rastrowe

Czym są pliki graficzne o tak skomplikowanie brzmiącej nazwie? Są to najczęściej spotykane w internecie grafiki, których konstrukcja opiera się na kolorowych punktach, czyli mówiąc inaczej – pikselach. Ich charakterystyczną właściwością jest to, że ich rozmiar można zmniejszać (praktycznie bezstratnie), ale nie można go powiększać. W przeciwnym razie wydrukowany za pomocą drukarni sublimacyjnej obraz będzie niedokładny i rozmyty.

Po czwarte – obrazy wektorowe

Drugą formą obrazów, jakie możemy nadrukowywać na powierzchnię polimerów, są tak zwane obrazy wektorowe. Składają się one z łuków i punktów, które mogą ulegać zarówno skracaniu jak i rozciąganiu. W efekcie pomniejszony obraz wektorowy można zwiększać bez ryzyka, że jakość obrazu zostanie osłabiona. Przy obrazach wektorowych warto również zwrócić uwagę na to, że mogą one definiować wyłącznie mało zaawansowane grafiki. Dlatego przy tego typu wydrukach mamy do czynienia głównie z wykresami i logotypami.

Po piąte – formaty

Druk sublimacyjny dostępny w firmie http://nadrukisublimacyjne.pl/ na tkaninę może być nakładany z plików o różnych formatach. Oczywiście najczęściej spotykane są tak zwane pliki JPG, aczkolwiek może się też okazać, że druk będzie nakładany z innych formatów (np. wspomnianych plików rastrowych). Formaty te nie mają wpływu na wydruk. Bardziej istotne jest to, czy grafika, którą „przerobi” drukarnia sublimacyjna, będzie obsługiwana przez konkretne oprogramowanie.

Podsumowując, kluczem do sukcesu przy drukowaniu sublimacyjnym jest nie tylko sprzęt, ale umiejętności i… wykorzystywane grafiki. Druk sublimacyjny na tkaninach musi mieć odpowiednią jakość.