Druk sublimacyjny

Druk sublimacyjny to bardzo prosta metoda zadrukowywania materiałów, jednocześnie jest to bardzo trwała metoda, trudna do sprania. Dodatkowo drukowanie sublimacyjne nie jest drogie i odbywa się w bardzo szybkim czasie. Dlatego właśnie jest to bardzo popularny druk i coraz częściej wykonywany.

CO TO JEST SUBLIMACJA?

Druk sublimacyjny to bardzo prosta technika drukowania cyfrowego na powierzchnie polimerowe. Często wykorzystywana do reklam sublimacja druk ma jak najlepszej jakości. Z uwagi na czas, który jest bardzo krótki i na cenę bardzo często tego rodzaju druk wykorzystuje się na materiały promocyjne i reklamowe. Najbardziej popularny jest druk sublimacyjny na tkaninach. Koszulki tak zadrukowane są trwałe, odporne na spranie i na promienie UV.Same tusze stosowane do tego rodzaju druku, to barwniki, które najlepiej wiążą się z włóknami poliestrowymi. Tkaniny, na które nakłady więc sublimację mają bardzo dużą domieszkę włókien sztucznych. Tylko dzięki temu wszelkie grafiki i napisy, najbardziej trzymają się na tkaninach. Sam proces druku sublimacyjnego jest procesem chemicznym, polegającym na podgrzewaniu barwnika w termo prasie. W wyniku tego procesu barwniki wchłaniają się w tkaninę, w której otwierają się włókna, przyjmujące dany napis lub grafikę. W ten oto prosty i szybki i niezwykle tani sposób powstaje druk sublimacyjny na tkaninach.

SAME ZALETY

Sublimacja druk, który dzięki niej powstaje to forma drukowania, która ma same zalety. nadruki na tkaninach nie blakną, nie pękają i nie spierają się. Sam proces nie jest pracochłonny ani czasochłonny i nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych. W zasadzie wystarczy wymyślić grafikę lub napis reklamowy i oddać projekt do specjalnej drukarni. Powstałe nadruki na tkaninach to bardzo ładny i trwały efekt reklamowy.

JAKI SPRZĘT POTRZEBNY JEST DO DRUKOWANIA SUBLIMACYJNEGO?

Najlepsze drukarki do druku sublimacyjnego to drukarki typu atramentowego. Najbardziej do tej techniki druku nadają się drukarki, które w samym procesie drukowania nie wykorzystują wysokiej temperatury. Do drukarek dołączone jest specjalne oprogramowanie, dzięki któremu można odpowiednio korygować barwy i najlepiej dopasować dany wzór do potrzebnych i rzeczywistych barw. Oprogramowanie także automatycznie odwraca obraz, ponieważ nadruk na koszulce to lustrzane odbicie matrycy.