Choroby układu oddechowego, płuc i oskrzeli mogą w znacznym stopniu utrudniać życie. Mogą być one wywołane na skutek alergii, stanów zapalnych, jak również mieć podłoże genetyczne. Jedną z bardzo poważnych chorób dróg oddechowych jest astma oskrzelowa.
Astma oskrzelowa choroba zapalna, charakteryzująca się nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do długich napadów kaszlu oraz duszności szczególnie nad ranem i w nocy. Napady te spowodowane są nadmierna produkcją przez oskrzela mediatorów spowodowane ich nadmierną wrażliwością na kurz, pyłki kwiatowe, sierść zwierzęcą itp. Prowadzi to do częstego ograniczania przepływu powietrza przez układ oddechowy.
Do charakterystycznych objawów astmy oskrzelowej należy przede wszystkim zaliczyć problemy z oddychaniem i duszności spowodowane skurczem oskrzeli, ataki kaszlu oraz świszczący oddech. Ataki te wywoływane są przez różnego rodzaju czynniki zewnętrzne na wobec których oskrzela zachowują się w sposób nad aktywny. Mogą to wiec być rożnego rodzaju alergeny takie jak kurz domowy, pyłki kwiatowe, sierść i pierze zwierząt oraz niektóre składniki żywnościowe. Ataki astmy oskrzelowej mogą być również wywoływane przez takie czynniki jak nadmierny wysiłek fizyczny, oddychanie mroźnym powietrzem, przebywanie na wietrze czy też na skutek różnego rodzaju infekcji wirusowych. Dodatkowo czynnikami w znacznym stopniu wzmacniającymi objawy astmy są reakcja na niektóre leki oraz kontakt z dymem papierosowym.
Sposób leczenia astmy uzależniony jest od jej rodzaju i siły. Jedną z najbardziej powszechnych metod leczenia różnych rodzajów astmy jest inhalacja. Inhalacja polega na wdychaniu przez pacjenta pary wrzącego roztworu leków lub przy użyciu specjalnego inhalatora. Urządzenie to ma za zadanie rozpylanie środków leczniczych w celu ułatwienia dostania się ich do organizmu drogą wziewną. Tradycyjne inhalatory to urządzenia działające na zasadzie wytwarzania nasyconej substancją leczniczą pary. Obok nich bardzo często stosuje się inhalatory o zasilaniu elektrycznym, w których rozpylanie odbywa się drogą pneumatyczną.
Ważnym elementem podczas leczenia astmy oskrzelowej jest ograniczenie kontaktu osoby chorej z alergenami, nie narażanie jej na wysiłek fizyczny oraz nie wystawianie jej na działanie mroźnego powietrza. Aby ograniczyć kontakt chorego z alergenami bardzo często stosuje się specjalne filtry powietrza. Zalecane jest również częste sprzątanie pomieszczeń, w których najczęściej przebywa chory poprzez częste odkurzanie, mycie mebli mokrą szmatką lub tez stosowanie środków zapobiegających osiadaniu się kurzu.