Skip to content Skip to footer

Co robić ze starym telefonem?

Wraz z wychodzeniem na rynek coraz to nowszych modeli urządzeń telekomunikacyjnych, coraz więcej starych egzemplarzy ląduje na wysypisku. Problem z tego jest podwójny – raz, że narasta składowisko odpadów, a dwa, ze marnuje się masę części, które mogłyby posłużyć jako zamienne w wielu serwisach GSM.

Na szczęście istnieją firmy wyspecjalizowane właśnie w gromadzeniu używanych komórek, płacące odsyłającym je osobom drobne kwoty i odpowiednio zajmujące się telefonami. Część z nich jest odnawiana i powtórnie trafia na rynek, inne natomiast zostają rozmontowane, a z ich części wyjmuje się te elementy, które mogą posłużyć w nowszych modelach.

Sam w sobie skup telefonów to biznes o stosunkowo niskim poziomie zysków, ale najczęściej łączony jest on z inną działalnością działając na przykład przy sklepach z telefonami, bądź z częściami elektrotechnicznymi. W tym ostatnim przypadku mogą przy okazji na bieżąco pozyskiwać części do naprawy urządzeń innego typu, więc jest to dla właściciela okazja do usprawnienia własnej działalności – a nadal przecież przynosi to zyski z punktu widzenia wszelkich programów społecznych mających na celu redukcję ilości śmieci.

Często jednak posiadacze zużytych telefonów rezygnują z tego rodzaju usług bo najzwyczajniej nie wiedzą gdzie w zasadzie można telefony oddać. Tymczasem skup prowadzi wiele komisów. Tu jednak powstaje kolejne ograniczenie: komisy przyjmują głównie aparaty działające. Zawsze jednak można sprawdzić w internecie i tam namierzyć jeden z liczebnych skupów działających zdalnie. Wtedy wystarczy ustalić w jaki sposób dostarczyć telefon, wypełnić formularze internetowe, odpowiednio zapakować przesyłkę i… wysłać telefon do skupu.

Co ciekawe, zużyte telefony można też oddawać do recyclingu w ramach różnych akcji charytatywnych. W takich przypadkach te skupy, które się dołączą do takich akcji przekazują zysk z przetworzenia telefonu do organizatora akcji.