Skip to content Skip to footer

Która stal szybkotnąca jest najczęściej skupowana?

W polskich skupach stali zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się stal SW7M (M2), która w swojej klasie nie ma sobie równych. Jest to jeden z najpopularniejszych gatunków stali szybkotnącej, który powszechnie wykorzystywany jest do produkcji profesjonalnych wierteł spiralnych, narzędzi do nacinania gwintów oraz segmentów do pił tarczowych. Stal SW7M (M2) bardzo często wykorzystywana jest również do produkcji tych narzędzi, od których wymaga się niesłychanie wysokiej udarności. Bardzo wiele osób wykorzystuje stal szybkotnąca SW7M w aparaturach paliwowych, które używane są w zwykłych pompach wtryskowych.

Popularne stale szybkotnące

Oprócz stali SW7M (M2), każdy profesjonalny skup stali bardzo chętnie odkupi od nas również stal szybkotnącą SW18, która wykorzystywana jest obecnie do obróbki materiałów, charakteryzujących się średnią wytrzymałością. Stal SW18 doskonale nadaje się między innymi do produkcji noży tokarskich, noży strugarskich, wierteł, brzeszczotów, narzędzi do gwintowania oraz segmentów pił. Złom stali szybkotnącej jest bardzo rozchwytywany, a ceny ceny złomu stali szybkotnącej kształtują się na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli mamy nawet niewielką ilość złomu szybkotnącego na zbyciu, to jak najbardziej warto odwiedzić najbliższy skup stali.

Mniej wytrzymałe stale szybkotnące

Na naszym rynku ogromnym zainteresowaniem cieszą się również mniej wytrzymałe gatunki stali szybkotnącej. Obecnie w cenie jest między innymi stal SK5V (T15), SK5M oraz SK8M (M42) na których można całkiem nieźle zarobić. Te gatunki stali wykorzystywane są przede wszystkim w profesjonalnej obórce zgrubnej albo wykańczającej materiałów, które wykorzystywane są do pracy na automatach. Narzędzia wykonane ze stali SK5M i SK8M doskonale nadają się także do obróbki stali austenitycznych, które w naszym kraju z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Stale te doskonale nadają się również do obróbki metali nieżelaznych.

Podział stali narzędziowej szybkotnącej

W dzisiejszych czasach stal szybkotnącą możemy podzielić na trzy różne kategorie. Pierwszą z nich jest stal szybkotnąca wolframowa z zawartością W do ok. 12%, drugą jest z kolei stal szybkotnąca wolframowo-molibdenowa z zawartością W ok. 18%, a ostatnia to stal szybkotnąca szybkotnące wolframowo-molibdenowa z zawartością wolframu na poziomie 6-10% oraz Mo na poziomie 3-5,5%. Bardzo wiele osób do tych trzech grup dodaje czwartą, którą jest stal szybkotnąca molibdenowa z zawartością Mo na poziomie 8-9% oraz wolframu do 2%.

Wszystkie stale szybkotnące w grupie stali narzędziowych zajmują zawsze specjalne miejsca, dlatego też cieszą się tak wielkim zainteresowaniem w skupach złomu. Stale szybkotnące wyróżniają się przede wszystkim największą zawartością węglikotwórczych pierwiastków stopowych oraz ledeburytyczną strukturą po odlaniu. Są to bardzo ważne cechy przede wszystkim przy obróbce cieplnej, z racji tego że możemy w maksymalny sposób wykorzystać zjawiska wtórnej twardości. Stal szybkotnąca jest pożądana ponieważ ma doskonałą odporność na ścieranie na zimno oraz gorąco.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną zlomweglika.pl