Skip to content Skip to footer

Zagraj wszystko!

Po kilkunastu latach spadku popularności – gitary elektryczne wracają do łask. Wracają, bo powracać będą zawsze. Gitara elektryczna to przecież instrument niezbędny do funkcjonowania każdego rockowego zespołu. Jednakże do profesjonalnego grania gitarowej muzyki nie wystarczy sama gitara, a wiele innych elementów osprzętu. W tym artykule omówię więc kwestię przesterów gitarowych i ich znaczenia w tworzeniu muzyki.

Przester i jego zalety

Największe gwiazdy światowej muzyki Rock (jak Elvis Presley, Angus McKinnon Young czy Chad Kroeger) to właśnie gitarzyści. Ci znani muzycy sukces zawdzięczali nie tylko wspaniałym umiejętnościom, ale również dobrej jakości sprzętowi muzycznemu. Przestery gitarowe, przestery podłogowe to urządzenia, które pozwalają na znaczną zmianę brzmienia i przyczyniają się do wzrostu możliwości wykorzystania gitary do tworzenia dźwięków nietypowych i wyjątkowych.

Przestery gitarowe – szczegóły działania

Przestery to z definicji urządzenia modyfikujące dźwięk w sposób zamierzony przez konstruktora. Może on zmieniać dźwięk na zasadzie kompresora czyli zawężając efekt dynamiczny instrumentu lub na zasadzie limitera. W przypadku funkcji limitera urządzenie nie pozwala by średnia muzyczna amplituda sygnału dźwiękowego przekraczała pewną ustalona wartość graniczną. Mówiąc prościej przester zniekształca dźwięk wydawany przez gitarę w zamierzony przez grającego sposób. Przestery są najczęściej konstruowane w formie nożnej kostki bądź pedału, który po naciśnięciu przez grającego zmienia dźwięk gitary.

Rodzaje efektów modulacyjnych

Przestery mają wiele możliwości modulacyjnych. Przykładowo efekt Pitch Shifter, zmienia częstotliwość na zasadzie algorytmu szybkiej transformacji Fouriera.Odpowiedni dźwięk otrzymuje się tu na drodze schematu przekształceń, opartych o tak zwane struktury motylkowe lub motylkowate.Chorus to efekt polegający na zmieszaniu sygnału bezpośredniego z sygnałem opóźnionym o około dwudziestu ms. Wiąże się często z zastosowaniem tak zwanego filtru grzebieniowego. Efekt Flanger to jeden z najstarszych stosowanych efektów które posiadały przestery podłogowe. Używał go zespół The Beatles oraz takie zespoły jak ACDC czy Lady Pank. Efekt wyposażony jest w sprzężenie zwrotne, dzięki któremu część sygnałów z wyjścia efektu trafia z powrotem na jego początek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://rocktone.pl/c/2/przester-efekty-podlogowe.html

Leave a comment